Wycena mieszkania a kredyt? | agnieszkakawka | e-blogi.pl
agnieszkakawka
Wycena mieszkania a kredyt? 2015-03-05

Jeśli należysz do grona szczęśliwców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na budowę domu to albo zdajesz już sobie z tego sprawę albo dopiero zdasz, że niestety ale proces ubiegania się o uzyskanie kredytu jest niezwykle trudny i długotrwały.
Najważniejsze przy kredycie hipotecznym jest właściwe zabezpieczenie domu/mieszkania. Bank musi wiedzieć, że zaciągany przez nas kredyt hipoteczny jest równoważny wartości mieszkania - w tym celu najczęściej banki wnioskują o przedstawienie wyceny mieszkania/domu. Wycena taka musi być wykonana przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę majątkowego - najczęściej bank posiada własnego rzeczoznawcę. Nie warto samemu decydować o osobie, która dokona wyceny naszego domu gdyż najczęściej okazuje się, że bank nie przyjmuje operatów wykonanych przez osoby z zewnątrz.Kiedy dostarczyć operat szacunkowy?


Najczęściej operat szacunkowy dostarcza się na wstępnym etapie weryfikowania wniosku kredytowego aczkolwiek w zależności od banku może to być na późniejszym etapie. Najlepszym rozwiązaniem dla kredytobiorców jest dostarczenie operatu po etapie weryfikacji finansowej a przed etapem weryfikacji nieruchomości - dzięki temu sprawy finansowe mamy w banku już z głowy i nie musimy się obawiać o ewentualny brak zdolności kredytowej.Jaki jest koszt operatu?


Niestety koszt takiego działania nie należy do najtańszych - kwota może oscylować w granicach kilkuset złotych. Pamiętaj by w sytuacji wnioskowania o kredyt w różnych bankach wybrać rzeczoznawcę majątkowego, który akceptowany jest przez nie wszystkie.


Kredyty i banki to długa droga, jednakże warto ją przejść by zyskać własne cztery kąty.


Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]